[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

Az alábbi cikknek akár az is lehetne a címe, hogy „A golf kéz és láb nélkül is az igazi hősök játéka. Nagyon ritkán találkozom olyan emberekkel, akik csökkent képességeik ellenére is teljes életet tudnak és akarnak élni. Igazán felemelő érzés arról olvasni, hogy a golf sérült emberek számára is tud igazi örömet nyújtani, nem is beszélve rengeteg egyéb jó oldaláról.

Az alábbi jó példáról a Golf Teaching Pro Magazinban olvastam és gondoltam, megosztom… jó lenne minél több ilyen kezdeményezésről hallani egyszer hazai viszonylatban is, ahol segítik a hasonló problémákkal küzdő közösségeket, ahol lehetőséget teremtenek számukra, sportolásra és kikapcsolódásra egyaránt.

Út az első ütéstől a pályajátékig

Jelenleg az amerikai Philadelphia-ban a VA Gyógyászati Központ (VA Medical Center) ad otthont annak a programnak, amelynek keretében végtag amputált veteránoknak biztosítanak színvonalas golfozási lehetőséget. A program „Az újabb lépés” elnevezést kapta, és a New Jersey déli részén fekvő Pitman golfpályán került sor az eseményre.

„Az újabb lépés” elnevezés egyben utalás is arra az útra, amelyet megtesznek az itt játszó emberek, az első gyakorló pályától kezdve a pályajátékig. Ez az esemény a veteránok számára olyan kimozdulási lehetőséget biztosít, amelynek célja, hogy szinten tartsa és emelje a fizikai gyakorlatok egészség-javító színvonalát, (a szervezet cardiovascularis rendszerének fejlesztése, koleszterin-szint csökkentés és óránként 300 kalória elégetése) és hogy mindezt számukra is élvezhető módon tehessék.

A golf segít megőrizni a testsúlyt és a sérült emberek számára is lehetővé teszi a helyes testtartás kialakítását. A USGTF és a PGA szervezetek pro-jai önkéntesen áldozzák idejüket a veteránok gyakoroló pályás oktatására. Az oktatás nemcsak az alapismereteket öleli fel, de hasznos tippeket is ad arra vonatkozóan, hogyan legyenek a maguk módján, fizikai hendikepp-jük ellenére is jó játékosok.

A különböző swing technikák elsajátítása közben feltétlenül szükséges, hogy a sérült emberek felismerjék képességeiket, erőt merítsenek és önbizalomra tegyenek szert egy-egy pályajáték során. A nyilvánvaló fizikai előnyök mellett az ilyen foglalkozások abban is segítenek, hogy kihasználhassák a közösség adta lehetőségeket, kapcsolatokat ápolhassanak más veteránokkal és nagyon sokat javít az önbecsülésükön.

A játék „scramble” formában zajlott és követelményként minden játékosnak legalább egy foursome-on belül egyet ütnie kellett. A játék során az edzők adhattak tanácsokat és a golfozóknak lehetőségük volt a többszöri próbálkozásra is, hogy teljesítsék a feladatot. A rendezvény stílusosan a Lee Greenwood által híressé tett „God bless the USA” című dallal énekbemutatójával indult, a lyukakat pedig kis amerikai és MIA* (*Missing In Action: különleges amerikai zászló, egyfajta tisztelgés a vietnami háborús hősök előtt) zászlók jelölték; a jeles eseményt a televízió is műsorra tűzte.

A versenyt végül egy kellemes hangulatú díjátadó ünnepséggel zárták.

(John Savage, USGTF, Pennsylvania)

[/av_textblock]

[/av_one_full]